Category

Zapowietrzone grzejniki

Powietrze jest doskonałym izolatorem, dlatego jego zawartość w instalacjach grzewczych nie jest pożądana. Zapowietrzone grzejniki oznaczają wyższe koszty eksploatacji. Są także przyczyną głośnej pracy, uciążliwego podczas nocnej ciszy szumienia, bulgotania czy nawet stukania.

Zapowietrzoną instalację trudno wyregulować. Woda wracająca do kotła nie jest wystarczająco schłodzona. Kocioł otrzymuje sygnał, że instalacja jest przegrzana i automatycznie przełącza się na niższą wydajność.

Nasycona powietrzem woda oznacza zwiększone zagrożenie korozją, ponieważ stanowi ona reakcję tlenu z żelazem. Najpierw powstaje magnetyt koloru czarnego, a następnie hematyty – czerwonego. Osadzają się one w miejscach wolnego przepływu wody, np. w wymiennikach, w korpusach pomp, na elektrozaworach czy na wewnętrznej powierzchni grzejników.

Korozja powoduje niedrożność i złe działanie zaworów termostatycznych. Korek powietrzny może także spowodować nieprawidłową pracę pompy. Łożyska ślizgowe wału smarowane są wodą, jeżeli przerwany zostanie jej strumień dochodzi do suchoobiegu. Może się wtedy uszkodzić wał lub pierścienie poślizgowe pompy.

Zapowietrzone grzejniki należy odpowietrzyć oraz trzeba monitorować poziom ciśnienia instalacji. Jeżeli bowiem nadmiar powietrza dostał się przez małe, niezauważalne nieszczelności, możemy mieć do czynienia z wyciekiem wody w ścianie lub stropie. Objawem takiego problemu jest spadek ciśnienia i konieczność uzupełniania wody. Remedium na ten problem stanowi uszczelniacz ADEY MC4+

Warto również wziąć pod kontrolę rozwój korozji, stosując jej inhibitor ADEY MC1+, który nie dopuści do jej rozwoju nawet w przypadku silnego zapowietrzenia.

Dodaj komentarz