pH wody w instalacji
Skala pH, stosowana w zakresie od 0 do 14, to sposób określania stopnia kwaśności lub zasadowości substancji chemicznych. Od pH wody w instalacji zależy intensywność postępowania korozji, która wzrasta w środowisku kwaśnym, o pH niższym od 7. Otoczenie zasadowe sprzyja wytrącaniu z żelaza magnetytu, który osadza się na powierzchni i chroni metal przed dalszą degradacją.
Woda zasadowa ma również swoje wady. Jako wodę neutralną określa się taką o pH między 6,5 a 9. Ponieważ żelazo i stal są popularnym budulcem instalacji centralnego ogrzewania, należy zadbać o ich ochronę i ustawienie poziomu pH na neutralny lub lekko zasadowy. Taką funkcję posiada inhibitor korozji ADEY MC1+, który pomaga utrzymać wydajność instalacji, obniża koszty ogrzewania i zapobiega awariom.
Oprócz stali i żelaza w branży ciepłowniczej powszechnie wykorzystuje się również aluminium do produkcji kotłów kondensacyjnych i grzejników. Metal ten jest bardzo aktywny i po kontakcie z wodą lub powietrzem tworzy na swej powierzchni nieprzepuszczalną powłokę tlenową. Woda skrajnie kwasowa lub zasadowa powoduje rozpuszczenie powłoki tlenowej i gwałtowne korodowanie. Rozwiązaniem również tego problemu jest ADEY MC1+, który wspiera naturalne powłoki tlenowe, chroniące przed korozją. Pomaga również regulowanie przez niego pH wody w instalacji.