Hałas w instalacji
Przelewanie, stukanie, bulgotanie – repertuar dźwięków, jakie mogą dobiegać z wnętrza instalacji centralnego ogrzewania jest szeroki, różne również mogą być ich przyczyny. Hałas w instalacji może być powodowany przez wady konstrukcyjne lub zapowietrzenie systemu, częstszą przyczyną jest jednak nierównomiernie rozłożony na powierzchni rury osad z kamienia. Szczególnie intensywnie działają osady z krzemianów, które ze względu na swoją twardość mają powodują szczególnie donośne dźwięki.
Nierówna powierzchnia powoduje, że płynąca kanałami woda zaczyna wirować, powodując zmiany naprężeń, co może doprowadzić nawet do pęknięcia rury. W dodatku w punktach nieprzykrytych osadem z kamienia kotłowego postępuje punktowa korozja wżerowa, prowadząca do powstania nieszczelności.
Zapowietrzenie grzejników jest procesem naturalnym i właściwie nie da się mu zapobiec. Powietrze przenika do instalacji przez nawet mikroskopijne nieszczelności, dlatego nie jest niczym dziwnym, że w długim czasie nasza instalacja przyjmie niewielką ilość gazu. Dodatkowo w rurach wytwarzają się: wodór w wyniku działania korozji oraz siarkowodór w wyniku reakcji beztlenowych, gdy w instalacji obecne są związki organiczne. Najlepszą wskazówką, po której możemy poznać zapowietrzony grzejnik, jest jego nierównomierne nagrzanie z zimniejszą górą. To właśnie tam zawsze gromadzą się gazy, a ponieważ czynnikiem cieplnym naszej instalacji jest woda, obszar wypełniony gazem pozostanie niedogrzany.
Jeżeli po odpowietrzeniu problem nie zniknął, możemy przystąpić do działania właściwego, czyli usuwania kamienia z instalacji centralnego ogrzewania. Pozornie niegroźne odgłosy naszej instalacji są tak naprawdę ostrzeżeniem przed popularnymi zagrożeniami. Rozwiązaniem jest preparat ADEY MC2+, który przywraca sprawność systemu grzewczego i redukuje hałas wydobywający się z kotła.